ردیاب خودرو شرکت فرجاد سیستم پرداز

ردیاب خودرو،جی پی اس خودرو

Farjad System


دستگاه های جی پی اس (GPS)

دستگاه های GPS به دستگاه هایی گفته می شود که می توانند به ماهواره های موقعیت یابی جهانی (جی پی اس) متصل شده و اطلاعات جغرافیایی را دریافت نمایند. این اطلاعات برای کاربردهای گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند که مهمترین این کاربردها عبارتند از ردیابی خودروها و افراد و مسیریابی.

ردیابی خودروها و افراد بر مبنای جی پی اس

برای ردیابی (Tracking) ماشین یا افراد شما به تجهیزاتی نیاز دارید که پس از دریافت اطلاعات جغرافیایی از ماهواره های جی پی اس آنها را به طور منظم و یا به درخواست شما ارسال نمایند.

اگر از دستگاه هایی که اصطلاحاً «آفلاین» گفته می شوند، استفاده کنید باید مرتباً با اتصال آنها به کامپیوتر اطلاعات آنها را تخلیه کنید. به عبارت دیگر تا هنگامی که دستگاه به دست شما نرسد، به اطلاعات آن هم دسترسی نخواهید داشت.

رایجترین نوع دستگاه های «آنلاین»، دستگاه هایی هستند که برای ارسال اطلاعات از شبکه تلفن همراه استفاده می کنند. بعضی از این دستگاه ها از SMS (اس ام اس) و بعضی از GPRS (جی پی آر اس) استفاده می کنند که با توجه به تعرفه های مخابراتی کشورمان، استفاده از سرویس GPRS مقرون به صرفه تر است.

پس از تهیه دستگاه ردیاب، شما به نیاز به یک سیستم نرم افزاری برای ثبت اطلاعات، نمایش اطلاعات روی نقشه و ارائه گزارش های متنوع دارید. همکاران ما در فرجاد سیستم پرداز، سیستم ردیابی و مدیریت ناوگان ردجو را به این منظور طراحی و راه اندازی نموده اند.

مسیریابی جی پی اس

مسیریابی (Navigation) به سرویسی گفته می شود که پس از نمایش مکان دقیق شما روی نقشه، این امکان را در اختیار شما قرار می دهد که مقصد خود را تعیین نمایید تا دستگاه بهترین و کوتاهترین مسیر را به شما پیشنهاد نماید. با نصب یک مسیریاب در ماشین خود، می توانید مطمئن باشید همواره از بهترین مسیرها برای رسیدن به مقصد استفاده می کنید.

بعضی از امکانات جانبی این دستگاه ها، شامل موارد زیر است:

  • راهنمایی صوتی در طول رانندگی
  • جستجوهای جغرافیایی، نظیر نزدیکترین پمپ بنزین، داروخانه، بیمارستان
  • نمایش وضعیت ترافیک یا مسیریابی به توجه به ترافیک

یکی از مواردی که در انتخاب یک مسیریاب (Navigator) خوب، بایستی به آن دقت کرد پشتیبانی اطلاعاتی آن است. یعنی باید مسیریابی را انتخاب کرد که نقشه ها و اطلاعات مکانی سازگار با آن موجود باشد و مرتباً به روز شود.

گوشی های موبایل مجهز به جی پی اس

یکی از امکانات دیگری که امروزه برای استفاده از جی پی اس در دسترس عموم مردم قرار دارد، گوشی های تلفن همراهی است که به سخت افزار جی پی اس مجهز هستند. این سخت افزار اطلاعات جغرافیایی را از ماهواره های جی پی اس دریافت می کند و با نصب برنامه های نرم افزاری متنوع می توان امکانات جغرافیایی متنوع شامل ردیابی یا مسیریابی را به گوشی موبایل افزود. برای آشنایی با امکانات نرم افزاری ما برای ردیابی موبایل، با ما تماس بگیرید.

علاوه بر کاربردهای رایج ردیابی و مسیریابی، می توان از فناوری جی پی اس به عنوان دزدگیر برای موبایل نیز استفاده نمود. در واقع با این کار، صاحب موبایل می تواند با ورود به سیستم مرکزی، از آخرین موقعیت تلفن همراه خود اطلاع یابد.

همچنین می توان با تلفیق قابلیت های جی پی اس و اینترنت همراه (جی پی آر اس) از سرویس های متنوع مبتنی بر مکان (LBS: Location-Based Service) نظیر پیدا کردن نزدیکترین رستوران مورد علاقه، یا ثبت اطلاعات جدید بر روی نقشه بهره مند شد.