ردیاب خودرو شرکت فرجاد سیستم پرداز

ردیاب خودرو،جی پی اس خودرو

Farjad System

فرهنگ لغات حوزه AVL

ردیف

انگلیسی

فارسی

توضیحات

1

Acquisition Time

زمان شناسایی

زمانی که گیرنده های GPS نیاز دارند تا با تعداد ماهواره های کافی انطباق پیدا کنند تا یک موقعیت صحیح را تثبیت کنند..

(3 ماهواره برای شفافیت دوبعدی و 4 ماهواره برای شفافیت سه بعدی)

2

Active Antenna

آنتن فعال

آنتن GPS با یک تقویت کننده یکپارچه نویز ضعیف

3

Altitude

ارتفاع

فاصله بین موقعیت کنونی و نزدیکترین موقعیت به مرجع بیضوی( زمین واره) WGS84 .ارتفاع معمولاً به صورت متر بیان میشود و نسبت به ارتفاع از سطح دریا و یا ارتفاع نسبت به زمین واره سنجیده می شود.

4

Antenna

آنتن

بخش سخت افزاری گیرنده GPS می باشد که سیگنال های L-Band(فرکانس های رادیویی) ورودی را دریافت می کند. آنتن GPS در مدل ها و سایز های متفاوت وجود دارد. اما متداولترین آنها “Microstrip” یا “Patch” می باشد.

5

AVL

(Automatic Vehicle Location)

سامانه مکانیزه مدیریت ناوگان

سیستمی برای هر دسته بندی از تکنولوژی برای ردیابی و معین کردن موقعیت هر نوع وسیله نقلیه می باشد.

6

Channel

کانال

یک کانال گیرنده GPS شامل مدار مورد لزوم برای دریافت یک سیگنال از یک ماهواره می باشد و برای قابلیت گیرندگی سیگنال ها استفاده می شود.

7

Coordinates

مختصات

یک تعریف منحصر به فرد برای موقعیت جغرافیایی می باشد، که از ترکیب اعداد وحروف یا از اعداد می باشد.

8

CRC

(Cyclic Redundancy Check)

کنترل نا بهنگام

یک بایت است که به انتهای بسته دیتا اضافه می شود ک ه اعتبار دیتای قبل را مشخص می کند.

9

Data Message

پیام داده

یک پیام که در سیگنال GPS موجود است، موقعیت ماهواره، اصلاحات ساعت و روایی را گزارش می دهد. همچنین اطلاعات موجود وضعیت ماهواره های دیگر صورت فلکی را شامل می شود.

10

Decibel(db)

دسیبل

نسبت یک کمیت فیزیکی( معمولاً شدت یا توان)، به یک مقدار مرجع مشخص است که هر دو کمیت دارای یکای مساوی هستند.(واحد اندازه گیری توان آنتن).

11

Firmware

فرمویر

نرم افزار اصلی گیرنده می باشدکه دستورالعمل های مرتبط با عملیات گیرنده را کد می کند. الگوریتم های پردازش داده به عنوان بخش مجتمع مدار داخلی منظور شده است.

12

Galileo

گالیلئو

سامانه ماهواره‌ای ناوبری اروپایی است.

13

GIS

(Geographic Information System)

سیستم اطلاعات جغرافیایی

سیستم رایانه محور که قادر به جمع آوری، مدیریت و تحلیل داده های جغرافیایی می باشد. این قابلیت شامل ذخیره سازی و به کارگیری نقشه ها، نمایش نتایج داده های درخواستی و انجام تجزیه و تحلیل مکانی می باشد.

14

Global Navigation Satellite System(GLONASS)

سیستم ردیابی ماهواره ای جهانی

معادل روسی برای NAVSTAR GPS آمریکایی.گلوناس برای ایجاد پوشش جهانی طراحی شده است. گلوناس دارای سه مجموعه مداری شامل 8 ماهواره برای هر کدام در زمانیکه تمامی قسمت ها تکمیل شد، می باشد. ماهواره های گلوناس در واقع از آنچیزیکه در حال ذخیره سازی هستند، بیشتر نقص داشته و باعث کاهش ظرفیت عملیاتی سیستم شده است.

15

GSM

(Global System for Mobile communication)

سیستم جهانی ارتباطی موبایل

سیستم دیجیتالی تلفن موبایل بوده که به طور گسترده ای در اروپا و دیگر نقاط دنیا از آن استفاده می شود. محدوده کاری آن در باند فرکانس 900 مگا هرتز یا 1800 مگا هرتز می باشد.

16

GPS

(Global Positioning System)

سیستم مکان یابی جهانی

مجموعه ای از 24 ماهواره در حال چرخش در اطراف زمین در ارتفاع بسیار بالا می باشد. ماهواره های GPS سیگنال هایی را منتشر می کنند که فرد را مجاز می نماید تا موقعیت گیرنده های GPS را با دقت بالا مشخص نماید. گیرنده ها می توانند بر روی زمین در وسایل نقلیه،هواپیما یا در ماهواره های مستقر در مدار پایین زمین قرار گیرند.GPS در ردیابی، نقشه خوانی، بررسی هوایی زمینی و دریایی و دیگر کاربردها که موقعیت یابی دقیقی لازم است، استفاده شود. GPS شامل بخش فضایی (24 ماهواره NAVSTAR در 6 مدار مختلف)، بخش کنترلی(5 ایستگاه نظارت، یک ایستگاه کنترل مرکزی و سه ایستگاه بارگذاری) و بخش مصرف کننده (گیرنده های GPS) می باشد. ماهواره های NAVSTAR دارای ساعت های بسیار دقیق اتمی بوده و سیگنال های پیوسته مرتبط انتشار می دهند.

17

GPS Time

زمان GPS

زمان GPS مقیاس یکنواخت شمارشگر زمان می باشد که در 5 ژانویه 1980 تا نیمه شب 6 ژانویه 1980 شروع شد.6 ژانویه 1980 یکشنبه می باشد.زمان GPS هفتگی و ثانیه ای یک هفته از این لحظه، شمارش می نماید. هفته از تغییر شنبه/یکشنبه شروع می شود. روزهای هفته شماره گذاری شده،یکشنبه صفر، دوشنبه یک و بقیه به ترتیب شماره گذاری می شوند. کار یکنواخت که در بالا به آن اشاره شدحاکی از این است که ثانیه ای در این سیستم زمانی اضافه نخواهد شد.کره زمین هموار نمی چرخد و انرا می توان به سادگی با ساعت اتمی اندازه گیری کرد.شاخص اختلاف بین زمان ساعت اتمی و زمان زمینی،انحراف کوچکی را با بی نظمی کمی نشان می دهد. چون زمان GPS دارای ثانیه های اضافی نبوده در مقایسه با UTC زمانیکه یک ثانیه کبیسه در نظر گرفته می شود، یک ثانیه را جبران می کند.دو مقیاس زمانی در هنگامیکه زمان GPS از 6 ژانویه 1980 شروع شد با هم تطابق پیدا کرده اند. با در نظر گرفتن یک ثانیه کبیسه بعدی در اول جولای 1981 زمان UTC ساعتی را با یک ثانیه کمتر از زمان GPS نشان می داد. در ژانویه 2001 زمان GPS سیزده ثانیه جلوتر از زمان UTC بود. پیام ردیابی ماهواره های GPS شامل تعداد ثانیه های اضافی بین زمان GPS و زمان UTC می باشد.

18

GPS Week

هفته GPS

زمان GPS در نیمه شب شنبه/یکشنبه در 6 ژانویه 1980 شروع شده است.هفته GPS تعداد تمامی هفته ها از زمان صفر GPS می باشد.

19

Hertz(Hz)

هرتز

واحد فرکانس می باشد.

20

I/O(Input/Output)

ورودی-خروجی

انتقال داده ها به و یا از سیستم های الکترونیکی به دنیای خارج

21

Latitude

عرض جغرافیایی

فاصله یک موقعیت شمال یا جنوب خط استوا که به درجه اندازه گیری می شود(از 90- تا 90+ یا از 0 تا 90 N یا S)

22

L-Band

طول موج

گروه فرکانس رادیویی بین390 مگا هرتز تا 1550 مگا هرتز. فرکانس حامل GPS (6/1227 مگا هرتز و 42/1575 مگا هرتز در L-Band قرار دارد).

23

LLA

(Latitude, Longitude, Altitude)

عرض جغرافیایی،طول جغرافیایی،ارتفاع

سیستم مختصات جغرافیایی استفاده شده برای مکان یابی بر روی سطح زمین می شود. طول و عرض جغرافیایی، اندازه گیری زاویه ای بوده به درجات یک دایره محاسبه شده از وسط زمین بیان می شود. زمین به دور محور خود که از قطب شمال و جنوب می گذرد، می چرخد. قطب ها مکان شروع طبیعی برای جدول بندی یعنی شبکه کروی خطوط طول و عرض جغرافیایی، می باشند.

24

Location Based Service(LBS)

خدمات مکان محور

یکی از روش های ارائه خدمات بسیار شخصی می باشد.چهار دسته اساسی خدمات مکان محور(LBS) وجود دارد: اطلاعات مکان محور،پرداخت صورت حساب مکان محور، ردیابی خدمات اضطراری،یکی از فن آوری های بسیار روشن ورای LBS، موقعیت یابی می باشد که با سیستم شناخته شده GPS صورت می گیرد.اگرچه وسایل دیگری علاوه بر GPS وجود دارد.این فناوری های دیگر موقعیت یابی شبکه محور بوده و عموماً بر وسایل متنوع مثلث سازی سیگنال از سایت های سلولی که خدمات تلفن موبایل را ارائه می دهند، وابسته می باشند.علاوه بر آن سایت های خدمات سلولی را می توان به عنوان یک مکان ثابت استفاده کننده،منظور نمود.

25

Longitude

طول جغرافیایی

فاصله مکانی شرق یا غرب نصف النهار گرینویچ می باشد ک ه معمولاً به درجه محاسبه شده و از شمال تا قطب جنوب از گرینویچ انگلیس امتداد می یابد.طول جغرافیایی از180 تا 180+ یا 0 تا 180 W) یا (E بیان می شود.

26

Message Identifier(MID)

معرفی کننده پیام

ارقام یا توالی کاراکتر ها برای معرفی یک پیام یک پروتکل می باشد.

27

Navigation

ردیابی

عمل تعیین جهت و یا مسیر حرکت می باشد. این حرکت می تواند برای یک هواپیما، کشتی، اتومبیل، شخصی پیاده یا هر وسیله مشابه دیگری باشد.

28

Odometer

کیلومتر شمار

ابزاری برای اندازه گیری فاصله طی شده توسط یک وسیله نقلیه می باشد.

29

Position

موقعیت

مکان جغرافیایی نزدیک زمین یا روی زمین که معمولاً به طول و عرض جغرافیایی اندازه گیری می شود.

30

Position Fix

ثبت موقعیت

رابطه های موقعیت محاسبه شده گیرنده GPS می باشد.

31

Real Time Clock(RTC)

ساعت زمانی واقعی

مدار مجتمعی (IC) که زمان را بر روی گیرنده GPS حفظ می کند. پردازشگر RTC برای اینکه در زمان خاموشی کامپیوتر بتواند زمان را حفظ کند با باطری کار می کند.پردازشگر خودش زمان، روز، ماه و سال را به روز می کند.

32

Short Message Service(SMS)

خدمات پیام کوتاه

SMS بخشی از GSM بوده و توانایی ارسال و دریافت پیام های عددی-حرفی(تا 160 کاراکتر) به و از طریق تلفن های موبایل را دارد.